Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
KosmetykawPolsce.pl

Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej

zobacz
KosmetykawPolsce.pl

JTC Sp. z o.o.

zobacz
Poleć nas innym
Aktualności

Zapalenie skóry – objawy, przyczyny, leczenie

16-03-2015


Zapalenie skóry to dolegliwość nieprzyjemna i zakłócająca znacznie komfort psychiczny dotkniętej chorobą osoby. Przyczyn i objawów zapalenia skóry jest wiele, więc kluczowym czynnikiem jest postawienie odpowiedniej diagnozy.

(fot. shutterstock)

Zapaleniem skóry nazywa się wszelkie stany zapalne w obrębie naskórka. Będą to więc małe miejscowe zmiany, takie jak wypryski, i stany zapalne obejmujące większe obszary, a nawet całe ciało.

Objawy

Typowe objawy zapalenia skóry to zaczerwienienie, świąd, złuszczanie, zmiana zabarwienia skóry, grudki, pęcherzyki, strupy i inne. W zależności od objawów, ich nasilenia i miejsca występowania można rozpoznać przyczynę stanu zapalnego.

Przyczyny alergii

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest reakcją występującą u osób uczulonych na zetknięcie z takimi alergenami, jak chrom, nikiel, lateks, składniki gumy, kosmetyki, farby i niektóre rośliny. Zmiany zazwyczaj występują w miejscu zetknięcia się skóry z alergenem, chociaż może się zdarzyć, że zajmą także inne obszary ciała.

Potnica

Kiedy na skórze dłoni i stóp, w sposób nagły, pojawiają się bardzo swędzące pęcherze może to być objawem wyprysku potnicowego.

Opryszczka

Dla opryszczki charakterystyczne są swędzące grudki lub pęcherzyki, które pojawiają się najczęściej na łokciach, kolanach, ramionach i pośladkach. Często towarzyszy celiakii (nietolerancji glutenu).

ŁZS

Łojotokowe zapalenie skóry to nieprawidłowa reakcja immunologiczna na obecność drożdżaków. Najczęściej występuje w obszarze owłosionej skóry głowy i brwi, a także w miejscach, gdzie jest szczególnie dużo gruczołów łojowych np. na skrzydełkach nosa. Skórę pokrywa żółtawa łuska, która złuszcza się i nawarstwia.

AZS

Bardzo sucha, swędząca i zaczerwieniona skóra może być objawem atopowego zapalenia skóry. AZS uwarunkowany jest genetycznie, a jego charakter jest przewlekły i nawracający. W ciężkich przypadkach atopowego zapalenia skóry mogą wystąpić sączące się rany i strupy bardzo podatne na zakażenie bakteryjne np. gronkowcem złocistym. Bardzo często atopowemu zapaleniu skóry towarzyszą katar sienny i astma.

Jeżeli mamy do czynienia z zapaleniem skóry, należy niezwłocznie udać się do dermatologa, który postawi odpowiednią diagnozę. Samodzielnie można zastosować specjalne kosmetyki np. La Roche-Posay, które złagodzą zapalenie skóry. Istotne jest również zadbanie o odpowiednią higienę ciała oraz właściwą dietę. Należy pamiętać, że drapanie swędzących zmian skórnych może prowadzić do zaognienia się choroby.

Zapalenie skóry dotyka zarówno małe dzieci, jak i osoby dorosłe. Najczęściej chorują mężczyźni. Szacuje się, że problem dotyczy ponad 5 proc. populacji ludzkiej na świecie.

mtpmtgsarzetelniafrodytatargipomorskietwojelekitargi.krakowTargi  SPA & WELLNESSimprezytargowekongres kosmetycznyforumprawpacjenta